Damla Varol BAYSAL

Damla Varol BAYSAL- 1984 Bolu Göynük doğumludur. 2005 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Çeşitli eğitim kademelerinde on yıl kadar Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra rotasını sanata doğru çevirmeye karar verdi.

2016 yılında Bilge Atölye’de Tiyatro ve dans eğitimi almaya başladı. Bir yandan da edebiyatla olan sıkı bağını koparmadı. Çeşitli dergilerde deneme ve öykü ve şiirleri yayımlanırken 2019’da yayımlanan ilk romanı YAKAZA ile geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı.

Sanata ilgisi pek çok alanda devam eden Baysal, Ünlü dansçı ve koreograflardan latin dansları, modern dans, raggaton, street jazz ve halk dansları gibi alanlarda eğitimler aldı.

Ayrıca Uluslararası Pilates Federasyonundan (IPF) ve Milli Eğitim Bakanlığından “Pilates ve Reformer eğitmenliği” eğitimi aldı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan kurumumuz Özel Bilge Sahne Sanatları ve Oyunculuk Kursu eğitimlerini başarıyla tamamlayarak Tiyatro ve Yaratıcı drama eğitmenliği sertifikalarını almaya hak kazandı.

Bilge Atölye yapımları olan Cihangir Turantaş ve M. Doğan Yağcı’nın yönettiği çeşitli oyunlarda rol alırken; 2020 yılında sahnelenmeye başlayan Zindandaki Şair oyununun da yönetmen yardımcılığını yaptı. Kurumumuzda oyuncu, dans eğitmeni, drama eğitmeni, metin yazarı ve yönetmen yardımcısı olarak görev yapmaktadır.